Do napisania tego artykułu popchnęło mnie jedno z najczęściej zadawanych pytań w popularnej wyszukiwarce internetowej, a mianowicie – gdzie złożyć pozew o rozwód w Gdyni?
Mogłabym napisać odpowiedź składającą się z jednego wyrazu – „nigdzie” ale chyba nie taka jest idea mojego bloga. Postawmy zatem szersze pytanie – który sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy o rozwód i dlaczego?
Właściwość rzeczowa sądu w sprawie o rozwód
W hierarchii sądów powszechny wyróżniamy – sądy rejonowe, okręgowe oraz apelacyjne. Zastanówmy się więc, do którego z nich mamy zatytułować, a następnie wnieść pozew o rozwód? Zgodnie z art. 17 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego do właściwości sądów okręgowych należą sprawy o prawa niemajątkowe i łącznie z nimi dochodzone roszczenia majątkowe oprócz spraw o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa oraz o rozwiązanie przysposobienia. W ten oto prosty sposób znamy już pierwszą część odpowiedzi.
Właściwość miejscowa sądu w sprawie o rozwód
Poszukajmy zatem jej drugiej części i ustalmy, gdzie ma być położony ten sąd okręgowy, aby był dla nas właściwy. Z pomocą przychodzi treść art. 41 kodeksu postępowania cywilnego, stanowiąc, iż powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
Żeby ułatwić, a nie pozostawić Was wyłącznie z nic nie mówiącą treścią kodeksowych zapisów, posłużę się dwoma różnymi przykładami:
Przykład I
Powódka Jolanta Z. zamieszkuje w Pucku zaś pozwany Aleksander Z. w Szczecinie. Przed rozstaniem małżonkowie zamieszkiwali wspólnie w Pruszczu Gdańskim. Do którego sądu Jolanta Z. ma wnieść pozew o rozwód?
Odpowiedź – do Sądu Okręgowego w Gdańsku
Wyjaśnienie – Ich ostatnie wspólnie miejsce zamieszkania (Pruszcz Gdański) znajduje się w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku. Powódka zaś zamieszkuje aktualnie w Pucku, który również do tego okręgu należy.
Przykład I
Powódka Jolanta Z. zamieszkuje w Pucku zaś pozwany Aleksander Z. w Szczecinie. Przed rozstaniem małżonkowie zamieszkiwali wspólnie w Łodzi Do którego sądu Jolanta Z. ma wnieść pozew o rozwód?
Odpowiedź – do Sądu Okręgowego w Szczecinie
Wyjaśnienie – ostatnim miejscem zamieszkania małżonków była Łódź, z której każde wyprowadziło się do innego województwa. Stąd nie można uznać, iż którekolwiek nadal zamieszkuje w okręgu sądu łódzkiego. Dlatego też koniecznym jest wykorzystanie następnego w kolejności łącznika w postaci „miejsca zamieszkania pozwanego” (Szczecina).
Sprawdź, zanim wyślesz!
Wracając zatem do pierwotnie postawionego przez wyszukiwarkę pytania. Jeśli zamieszkujesz w Gdyni to najprawdopodobniej sądem właściwym dla Twojej sprawy rozwodowej będzie Sąd Okręgowy w Gdańsku. Z pewnością zaś nie Sąd Rejonowy w Gdyni, co również zdarza mi się słyszeć.
Zanim zaadresujesz kopertę prześledź jednak powyższe przykłady i wykonaj kilkuminutowy quiz właściwości sądu. Może się bowiem okazać, iż jeśli uprzednio zamieszkiwałeś z współmałżonkiem w innym mieście będzie się ono znajdować w okręgu zupełnie innego sądu.
Potrzebujesz pomocy?
Zadzwoń 58 380 16 63 lub wyślij wiadomość!