Zastanówmy się, czy istnieje jedna słuszna odpowiedź na pytanie, ile wynoszą alimenty na dziecko. Zasada statuująca obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka znajduje się w art. 133 § 1 k.r.o. Zgodnie z nią, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Alimenty to nie prawo, a obowiązek

Alimentowanie dziecka nie jest zatem żadnym przejawem dobrej woli rodzica czy ukłonem względem własnego dziecka, a prawnie ustalonym obowiązkiem. Niestety wielu z nich zdaje się o tym zapominać, co osobiście traktuję jako skrajnie naganne zachowanie. Wielokrotnie spotykam się w trakcie spraw sądowych ze zjawiskiem „oszczędzania” na własnych dzieciach poprzez sztuczne kreowanie wydatków czy zaniżanie dochodów. Postawa ta nigdy nie będzie mi bliska i trudno mi, jako profesjonalnemu pełnomocnikowi, się z nią utożsamiać.

Tak naprawdę wysokość alimentów na dziecko jest kwestią tak indywidualną jak potrzeby samego dziecka oraz zarobki rodzica, który jest obowiązany do ich uiszczania. To bowiem te dwie składowe ostatecznie decydują o tym, ile będzie płacił rodzic. Rozumiemy przez nie usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Inaczej będzie rysować się sytuacja w odniesieniu do niemowlaka, inaczej zaś do nastolatka. Co oczywiste, więcej zapłaci rodzic zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem rzędu 10 tysięcy złotych. Mniej prowadzący własną działalność gospodarczą wykazującą minimalny dochód na papierze.

Wróżenie wysokości alimentów?

Nie ma ustalonej jednej kwoty, która byłaby odpowiednia dla każdego. Nie istnieje również, jak w innych krajach zachodnioeuropejskich, wzór według którego można by z góry obliczyć w wiążący sposób wysokość alimentów. Oczywiście, długoletnie doświadczenie, pozwala mi mniej więcej przewidzieć możliwą do zasądzenia kwotę jednak zawsze ma to charakter przybliżony i niepewny. To ile w końcu wynoszą alimenty na dziecko?

Wychodząc naprzeciw naszym Klientom, którzy powierzają nam prowadzenie spraw o alimenty, przygotowaliśmy autorskie zestawienie najczęstszych wydatków na dziecko. Dzięki niemu w szybki i prosty sposób nawet samodzielnie mogą wyliczyć żądaną kwotę. Znajdują się w nim zarówno pozycje dotyczące codziennego funkcjonowania dziecka, jak i te wyłącznie okazjonalne. Tych drugich z pewnością nie wzięliby nawet pod uwagę, gdyby nie nasza sugestia.

Alimenty to nie zawsze pieniądze

Mówiąc o obowiązku alimentacyjnym nie można zapominać, iż może być on realizowany nie tylko przez zapłatę na rzecz dziecka określonych sum. Dopuszczalne jest również sprawowanie nad nim bezpośredniej opieki. Ten wyraźny podział jest najbardziej widoczny w odniesieniu do młodszych dzieci. Wówczas bowiem osobiste starania o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego występują po stronie tego z rodziców, z którym dziecko w większości przebywa.

Oznacza to, iż rodzic drugoplanowy może być wówczas w całości obciążony kosztami utrzymania dziecka. Jest to rzecz jasna teoretyczne uproszczenie. Nie przekłada się na każdą z tego rodzaju spraw. Jednak stanowi osiągalne rozwiązanie również w praktyce.

 Jak widać, tematyka wysokości alimentów nie znajdzie jednej uniwersalnej odpowiedzi. Jeśli więc czytacie, iż przy dochodach rzędu X, alimenty wyniosą z pewności Y, nie wierzcie w to.

Umówcie się do nas na spotkanie, aby poznać prawdziwą odpowiedź na nurtujące Was w tym względzie pytania 58 380 16 63! Możecie również skorzystać z Kontakt!