Miejsce pobytu

Kiedy rodzice się rozstają i nie zamieszkują już dłużej pod jednym dachem pozostaje do rozwiązania żywotna kwestia – przy którym z nich dziecko ma mieć ustalone miejsce pobytu? 

Zanim jednak o tym, powiedzmy w ogóle co oznacza „ustalenie miejsca pobytu” i jaki ma wpływ na codzienne życie. Nie zamierzam uciekać zbyt daleko w prawnicze meandry i pozostanę bliżej rzeczywistości. Ujmę rzecz w telegraficznym skrócie – ten rodzic, przy którym dziecko ma ustalone miejsce pobytu jest uważany za rodzica „pierwszoplanowego”. 

Miejsce pobytu a władza rodzicielska

Choć jest to zagadnienie odrebnę od władzy rodzicielskiej to jednak w większości przypadków to ten rodzic posiada ją w pełni. Może decydować o istotnych sprawach dziecka. Podczas gdy drugi z opiekunów posiada władzę w różnym zakresie.

Idąc dalej, konsekwencją takiego ustalenia przez sąd, jest zazwyczaj konieczność uregulowania kontaktów z dzieckiem przez tego rodzica, które z nim na stałe nie zamieszkuje. Tak tez, na skutek braku porozumienia, rzecz ma się najczęściej w odniesienie do większości byłych związków. Nie bez przyczyny piszę o związkach, a nie węziej – małżeństwach. Postępowanie to nie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla zalegalizowanych podstawowych komórek społecznych. Każda para, z której zrodziły się dzieci, może wystąpić zarówno ze sprawą o ustalenie miejsca pobytu dziecka, ustalenie kontaktów, jak i ograniczenie/pozbawienie władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców. Warto o tym pamiętać, gdyż nie wydaje się to być dla Was oczywiste.

Nie płeć rodzica, a kompetencje wychowawcze

Aby rozwiać wątpliwości i krążące nadal mity, skończyła się już era matriarchatu w sprawach o ustalenie miejsca pobytu. Nastał czas równouprawnienia obojga płci i bardzo słusznie, gdyż to nie ona sama w sobie determinuje nasze kompetencje rodzicielskie. Tymczasem to je bierze się w głównej mierze pod uwagę przy rozstrzyganiu sprawy. Każdorazowo z pomocą w tym względzie przychodzą sądowi biegli psychologowie i pedagodzy. 

Po dokonaniu badania rodziców oraz dzieci (o ile pozwala na to ich wiek i możliwości poznawcze) sporządzają kompleksową opinię. Ma ona ocenić sferę psychiczną każdego z opiekunów, ich relacje z dziećmi oraz predyspozycje rodzicielskie. Zazwyczaj to ona stanowi podstawę do wydania ostatecznego postanowienia, zaś dowody z dokumentów czy przesłuchania świadków mają charakter pomocnicy.

Kończąc wskażę tylko, iż miejsca pobytu dziecka nie ustala się w razie przyjęcia przez rodziców systemu opieki naprzemiennej. Jednak, aby można go było wdrożyć w życie, między rodzicami musi istnieć co do tego zgoda. Powiem więcej, rodzice muszą pozostawać ze sobą w takich stosunkach, które gwarantują zgodne wychowanie dzieci bez ingerencji ze strony sądu.

Chcesz skorzystać z naszej pomocy?

Każde dziecko zasługuje, aby mieć swój własny dom. Stwórzmy go razem, zadzwoń: 58 380 16 63.