Jak nigdy zacznę od tego, co w kwestii ustanowienia przymusowej rozdzielności przez sąd stanowi kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Zgodnie z art. 52 § 1 z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Co nam to mówi? Tak właśnie, nic! Zacytowany przepis jest tak niedookreślony, iż za każdym razem otwiera pole do zażartej dyskusji na forum sali sądowej.
Kiedy zachodzi „ważny powód” do orzeczenia przez sąd rozdzielności?
Aby choć trochę nakreślić co ustawodawca miał na myśli, liczne orzeczenia sądów precyzją klauzulę „ważnych powodów”.
W praktyce najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której nie zamieszkujący ze sobą małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w kwestii zarządu majatkiem wspólnym. Konia z rzędem temu kto wymieni wszystkie możliwe w tym względzie przykłady. Wychodząc Wam jednak naprzeciw podam choć kilka:
- małżonkowie mają wspólne lokale, które były przez nich wynajmowanej. Jednak na skutek rozstania doszło w tej kwestii do nieporozumień i częściowego przejmowania dochodów tylko przez jednego z nich.
- jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, nie mogąc uzyskać od drugiego z nich zgód na zaciągniecie kredytów niezbędnych do rozwoju firmy.
- jeden z małżonków popada w długi, które mogą zagrażać wspólnemu majątkowi poprzez jego egzekucję komorniczą.
- małżonek uzależniony od hazardu trwoni wspólny majątek stron.
Rozwód i rozdzielność jednocześnie? Niekoniecznie!
Jak widzicie, każdy z wyżej wymienionych stanów faktycznych jest odmienny. Jedynym wspólnym czynnikiem jest stan zagrożenia dla trwałości i wartości zgromadzonego majątku. Nie jest to wyliczenie wyczerpujące, o czym już wspominałam, a ma ono jedynie charakter poglądowy. Przy okazji, najczęściej popełnianym błędem jest jednoczesne wszczynanie sprawy o rozwód oraz o ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej.
Wydawać by się mogło, iż z uwagi na zagrożenie dobra rodziny i majątku stron, sprawa o ustanowienie przymusowej rozdzielności winna mieć sprawny przebieg. Nic bardzie mylnego! Równoczesne wniesienie obu spraw ma sens jedynie w przypadku skomplikowanego procesu rozwodowego, którego czas trwania szacujemy powyżej dwóch lat. W każdym innym razie lepiej poczekać na orzeczenia rozwodu. Jakby bowiem nie było, jego immanentny skutkiem jest również powstanie ustroju rozdzielności majątkowej między małżonkami.
Potrzebujesz pomocy w ustanowieniu rozdzielności majątkowej?
Jeśli masz problem z samodzielnym ustaleniem czy warto wnieść sprawę o rozdzielność, służymy Ci naszą pomocą: 58 380 26 56