Rozwód w przepisach, czyli co w kodeksie piszczy
Rozwód uregulowany jest w Tytule I Dziale IV kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który odnosi się do możliwych przypadków ustania małżeństwa. Nie jest bowiem jedynym z nich, a występuje obok uznania małżonka za zmarłego. Wymowne, prawda?
Kiedy rozwód jest możliwy?
Jeśli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, a żeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Dodatkowo nie byłoby to możliwe, jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
W swojej długoletniej praktyce nie spotkałam się w istocie z przypadkiem, aby rozwód pozostawał w kontrze do dobra dzieci. Zazwyczaj sytuacja ma się dokładnie odwrotnie, gdyż dłuższe pozostawanie przez nie w toksycznej rodzinnej relacji ma na nie destrukcyjny wpływ. Zatem jeśli związek małżeński nie funkcjonuje prawidłowo, małżonkowie nie pozostają w prawidłowej uczuciowej relacji i nie widzą szans na zmianę tego stanu rzeczy, możliwe jest złożenie sprawy o rozwód.
Rola adwokata w sprawie o rozwód
Największy dylemat dotyczy z pewnością odpowiedzi na pytanie – po co mi adwokat w sprawie o rozwód? Będąc całkowicie szczerą odpowiem, iż nie wyobrażam sobie sprawy rozwodowej bez asysty adwokata. Wyjątek może stanowić co najwyżej postępowanie z udziałem małżonków nieposiadających dzieci i żądających orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie. A to i tak tylko wówczas, gdy jesteśmy pewni, że druga strona nie zmieni zdania w zakresie orzeczenia winy w trakcie sprawy. W każdym innym razie udział profesjonalnego pełnomocnika wydaje się wręcz konieczny.
Rozwód to bowiem na tyle dynamiczne i nieprzewidywalne postępowanie, iż reprezentowanie w nim samego siebie, bez koniecznego wykształcenia i doświadczenia, grozi prawdziwą katastrofą. Na pewno zaś przykrymi konsekwencjami w postaci np. zgody na zbyt niskie lub wysokie alimenty, wymuszenia przez współmałżonka reprezentowanego przez adwokata nie takiego rozstrzygnięcia co do winy jak zakładaliśmy czy niepotrzebnego ograniczenia władzy rodzicielskiej. Mówiąc wprost, brak adwokata obok nas jest niezwykle marną oszczędnością w stosunku do ciężaru negatywnych konsekwencji takiej absencji.
Zakres naszych usług związanych z szeroko pojętą sprawą rozwodową nie sprowadza się wyłącznie do reprezentacji przed sądem. Obejmuje również mediacje w trakcie rozwodu, bieżące doradztwo, spotkania przed każdą z wyznaczonych rozpraw oraz sporządzanie pism procesowych. Słowem, kompleksową opiekę na każdym etapie postępowania.
Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie o rozwód? Sprawdź: Postępowanie rozwodowe!
Tel: 58 380 16 63
Wina w rozwodzie
Wydanie przez Sąd orzeczenia z ustaleniem winy nie jest konieczne a wydarzy się wówczas, jeśli zażądał tego choćby jednej z małżonków. Zatem Sąd odstąpi od ustalania winy tylko wtedy, kiedy oboje małżonkowie wniosą o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie któregokolwiek z nich. Orzekając rozwód sąd orzeka bowiem, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zasadzie wyjątku, na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
Powyższe rozstrzygnięcie może mieć znaczenie dla zakreślenia obowiązku alimentacyjnego pomiędzy małżonkami i to już w samym postępowaniu rozwodowym. Będzie również miało znaczenie przyszłości w sprawie o ustalenie alimentów. Bezpośrednim czynnikiem warunkującym możliwość ubiegania się o przyznanie alimentów jest bowiem właśnie wina rozkładu pożycia.
Upraszczając odnośne w tym względzie zapisy można sprowadzić je do stwierdzenia, iż winny płaci. Choć jak już pewnie można się domyślać jest to bardzo duży skrót myślowy. Wyłącznie winny płaci wówczas, gdy po pierwsze tego rodzaju żądanie zostało wobec niego wysunięte, a po drugie gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Trochę lepiej rysuje się sytuacja tego z małżonków, który nie został uznany wyłącznie winnym, gdyż jego odpowiedzialność aktualizuje się, gdy drugi z małżonków pozostaje w niedostatku. Przez niedostatek należy bowiem rozumieć bardzo trudnej sytuacji życiowej. Dodatkowo ramy czasowe ewentualnego roszczenia o alimenty w tym przypadku wynoszą jedynie pięć lat od orzeczenia rozwodu.
Co zawiera wyrok rozwodowy?
Oprócz wspomnianego już orzeczenia o sposobie rozwiązania małżeństwa sąd rozstrzyga o:
- władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi obojga małżonków;
- kontaktach rodziców z dziećmi;
- alimentach;
- sposobie korzystania z wspólnie zajmowanego mieszkania;
- eksmisji rażąco nagannie postępującego małżonka.
Warto zaznaczyć, iż pierwsze trzy punkty stanowią obligatoryjny składnik wyroku orzekającego rozwód. Dwa pozostałe wynikają z odpowiedniego żądania zgłoszonego przez zainteresowaną stronę.
Skutki orzeczenia rozwodu
Najbardziej doniosłym skutkiem uprawomocnienia się wyroku rozwodowego jest ustanie małżeństwa. Co za tym idzie – powstanie pomiędzy małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej. Dopiero z tym momentem otwiera się również droga do dokonania sądowego podziału majątku wspólnego byłych małżonków.
Wsparcie adwokata w sprawie o rozwód – Kontakt
Tel: 58 380 16 63
Jak przeprowadzić rozwód w Gdyni?
Z pewnością należy zacząć od ustalenia właściwego sądu. Dla małżonków zamieszkujących w Gdyni – będzie nim Sąd Okręgowy w Gdańsku II Wydział Cywilny Rodzinny. Pozew o rozwód podlega opłacie stałej w wysokości 600 zł, która będzie zwrócona w połowie w przypadku orzeczenia rozwodu bez winy którejkolwiek ze stron. Zanim jednak dojdzie do sporządzenia przez nas pozwu konieczne jest przygotowanie przez Ciebie tzw. wywiadu rozwodowego. Będzie nim opis małżeństwa od dnia jego zawarcia po dziś. Stanowi on bazę dla uzasadnienia pozwu o rozwód wskazującą na wszystkie istotne okoliczności faktyczne.
Ponadto wystąp do Urzędu Stanu Cywilnego o odpisy aktów stanu cywilnego tj. aktu małżeństwa oraz aktu urodzenia dzieci. Zakres pozostałych dowodów uzależniony jest od twoich żądań tak co do rozwodu, jak i spraw dotyczących dzieci. Zanim przystąpisz do ich gromadzenia, skonsultuj się jednak z nami, celem ustalenia optymalnej listy. Podpowiemy Ci co przyda się w sprawie i na co musisz zwróci szczególną uwagę na przyszłość. Nie każdy bowiem dowód jest potrzebny i uzasadniony, z drugiej zaś strony część z nich może być przez Ciebie nieświadomie pominięta.
Dlatego tak ważne jest, aby decyzję o rozwodzie, w szczególności w skomplikowanych sprawach, konsultować z nami na jak wcześniejszym etapie. Daje to możliwość solidnego przygotowania do sprawy tak aby jej efekt był dla Ciebie jak najbardziej satysfakcjonujący.
Jak długo trwa sprawa o rozwód?
Jedyną słuszną odpowiedzią jest w tym przypadku – to zależy. Z pewnością na pierwszą wyznaczoną rozprawę trzeba będzie poczekać od dwóch do czterech miesięcy. W sądach znajdujących się w większych miastach nawet do pół roku. Dalszy tok postępowania zależy tylko i wyłącznie od ilości różnic w stanowiskach stron. Jeśli małżonkowie są zgodni co do wszystkich kwestii objętych pozwem o rozwód, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo na zakończenie sprawy przy okazji pierwszej rozprawy.
Jeśli zaś dzieli ich zarówno zapatrywanie co do samego żądania rozwodu (z czyjej winy), jak i kwestie dotyczące dzieci (miejsce pobytu, władza rodzicielska, kontakty, alimenty), sprawa może ciągnąć się latami. Największy wpływ na wydłużenie procesu rozwodowego ma z pewnością konieczność powołania przez sąd dowodu z opinii biegłych z zakresu psychologii i pedagogiki w związku z rozbieżnymi stanowiskami małżonków w zakresie kontaktów rodziców z dziećmi. Czas oczekiwania na sporządzenie opinii wynosi bowiem średnio od 6 do 12 miesięcy.
Kto pierwszy zeznaje na rozprawie rozwodowej?
Jak w każdym postępowaniu cywilnym procesowym, tak i w sprawie o rozwód, pierwsza zeznaje strona, która wniosła pozew, zwana powodem/powódką.
Czy warto abym żądał ustalenia winy małżonka?
Z długoletniej praktyki w dziedzinie prawa rodzinnego wiem, iż tego rodzaju żądanie ma wyłącznie dwojakie podłoże. Po pierwsze, do uzyskania rozwodu z wyłącznej winy naszego małżonka dążymy w sytuacji „ujmy na honorze”, a więc wtedy, gdy rozmiar doznanej krzywdy w naszym subiektywnym odczuciu jest tak duży, iż nie jesteśmy w stanie jej przebaczyć i zapomnieć.
Po drugie, orzeczenie rozwodu z winy drugiej strony ma na celu zapobieżenie dochodzenia przez nią w przyszłości alimentów albo ułatwienie ich przyznania na własną rzecz. Podyktowane jest więc względami finansowymi i zazwyczaj występuje w sytuacji dużej dysproporcji dochodów obu stron.
Kiedy rozwód, a kiedy separacja?
W swojej praktyce adwokackiej tylko raz spotkałam się ze sprawą o separację, choć sama jej nie prowadziłam. W mojej ocenie, separacja jest instytucją rzadko spotykaną, by nie rzec „martwą”. Jej jedynym celem jest ustanowienie pomiędzy stronami ustroju rozdzielności majątkowej. Jeśli już czemu służy to wyłącznie uregulowaniu pewnych kwestii finansowych pomiędzy małżonkami. Co ważne, nie oznacza ustania samego małżeństwa, które trwa nadal. Rozwód, co oczywiste, zmierza do zakończenia związku małżeńskiego.
Chcesz dowiedzieć się jak możemy Ci pomóc?
Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 58 380 16 63 celem umówienia spotkania z adwokatem lub kliknij w zakładkę Kontakt!