Zdrada a podział majątku. Niewątpliwie zdrada stanowi jedną z głównych przyczyn orzekania przez sądy o winie małżonka w rozwodzie. Powstaje jednak pytanie, czy wynik sprawy rozwodowej ma jakikolwiek wpływ na sposób dokonania podziału majątku?
Jedynie dla przypomnienia wskażę, iż wyrok rodowodowy może mieć trojaką treść w aspekcie zawinienia. Mianowicie, rozwód może być udzielony z winy jednego małżonka, obojga lub bez orzekania o winie któregokolwiek z nich.
Zdrada to nie „ważny powód”
Zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnianiem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Ten mało czytelny zapis oznacza mniej więcej tyle, iż można podzielić majątek „nierówno”. Warunkiem jest jednak wykazanie, że każdy z małżonków ma w niego różny wkład.
Co jasne, nie da się w żaden logiczny sposób powiązać zdrady z nierównym przyczynianiem się do powstania majątku wspólnego. Są to dwie kompletnie różne sfery, które nie przeplatają się ze sobą. Przykładem zachowania, które mogłoby mieć wpływ ustalenie nierównych udziałem może być natomiast alkoholizm czy trwonienie pieniędzy. Jednak samego jednokrotnego aktu zdrady czy nawet długotrwałego stanu niewierności nie da się zakwalifikować jako „ważnej przyczyny”, o której mowa w art. 43 k.r.o.
Potrzebujesz porady w zakresie jak najbardziej korzystnego podziału majątku?
Zdradzony i zdradzający dostaną po równo
Z tego też względu nawet małżonek, który został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego nie musi się niczego obawiać. Przysługuje mu bowiem taki sam udział, jak małżonkowi, który dochował wierności, wynoszący dokładnie połowę. Zatem odpowiedź na zagadnienie „zdrada a podział majątku” nie zadowoli tych, którzy czują się zdradzeni.
Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie o podział majątku zadzwoń 58 380 16 63 lub skorzystaj z Kontakt